Wiadomości - Aktualności

Kolejne nowatorskie zabiegi w buskim szpitalu

Dodał: lukasz Data: 2019-01-16 11:27:51 (czytane: 802)

Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju jest placówką, w której wysoko wykwalifikowana kadra medyczna stale rozwija swoje umiejętności. Dowodem tego, jest kolejny innowacyjny zabieg w naszym regionie - udrożnienie przełyku polegające na wprowadzeniu stentu do zwężonego odcinka ze zmianami nowotworowymi.

Rak przełyku jest nowotworem stosunkowo rzadkim, jednakże charakteryzuje się niekorzystnym przebiegiem klinicznym i u większości pacjentów wykrywany jest w zaawansowanym stadium uniemożliwiającym radykalne leczenie operacyjne lub radykalną radioterapię. Dlatego też u części pacjentów możliwe jest jedynie leczenie pod postacią protezowania zwężonej części przełyku specjalnym metalowym stentem przywracającym jego drożność. Umożliwia to zachowanie  naturalnej drogi przyjmowania pokarmu przez chorego. Zabiegi wykonywane są pod kontrolą radiologiczną oraz endoskopową gdyż konieczne jest precyzyjne umiejscowienie protezy w miejscu zwężenia.

protezowanie_przelyku.jpg 

Dotychczas zabiegi te wykonywane były w specjalistycznych ośrodkach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Buska-Zdroju.

Dwa zabiegi protezowania przełyku, wykonane w pracowni naszego szpitala, umożliwią pacjentom spożywanie pokarmów, bez konieczności leczenia operacyjnego. Jest to zabieg nieinwazyjny, trwający około 30 minut, po którym pacjent nie musi spędzać wielu dni na oddziale (czas pobytu to 2 do 3 dni).

Zespół wykonujący wspomniane zabiegi to: operator – lek. med. Adrian Wróżek, pielęgniarka – Agnieszka Kulczycka, pielęgniarka pomagająca – Magdalena Wlazło, anestezjolog – lek. med. Zuzanna Sagan i pielęgniarka anestezjologiczna – Magdalena Sikora.

Składam serdeczne podziękowania za inicjatywę i pełen profesjonalizm całego  zespołu.

 

Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju

Grzegorz Lasak

Zobacz także

Kondolencje

Dodane: 2019-08-19 07:22 - czytane (34)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zakończony montaż klimatyzacji i wentylacji w Oddziale Ginekologiczno – Położniczym

Wartość zadania to kwota: 507 184,87 zł z czego na podstawie umowy numer SOZ/3153/3/2018 z dnia 18 czerwca 2018 r., dotacja celowa...