Wiadomości - Aktualności

Kruszenie kamieni nerkowych w buskim ZOZ (metoda nieinwazyjna)

Dodał: lukasz Data: 2018-10-04 13:53:07 (czytane: 5042)

Chociaż wykonujemy na terenie szpitala zabiegi nieinwazyjnego kruszenia kamieni nerkowych (ESWL), to jak się okazuje, wielu pacjentów wciąż o tym nie wie.

Aby skorzystać  z możliwości wykonania zabiegu, należy najpierw udać się ze skierowaniem do Poradni Urologicznej, gdzie lekarze kwalifikują pacjentów do zabiegu i ustalają termin ich wykonania.

ESWL jest zabiegiem nieinwazyjnym, który nie wymaga pozostania pacjenta w szpitalu. Cała procedura trwa około pół godziny. Pacjent zostaje ułożony na stole litotryptora w pozycji zapewniającej optymalną dostępność dla fali uderzeniowej. Lekarz urolog, przy pomocy aparatu USG namierza kamień i tak ustawia generator impulsów, aby cel znalazł się w centrum fali uderzeniowej. W przypadku kamieni mało podatnych na kruszenie (większa twardość)  zabieg można powtórzyć po upływie co najmniej 15 dni.

 ewsl.jpg

Zabiegi odbywają się zgodnie z harmonogramem tj. 2 dni w miesiącu i przeprowadzają je specjaliści ze Śląskiego Centrum Urologii “Urovita”  w asyście lek. med. Roberta Szarka, pracującego w Poradni Urologicznej. 

Po wykonanym zabiegu zaleca się pić dużo płynów np. wody. Bardzo często zalecane są ćwiczenia ruchowe usprawniające wydalanie fragmentów rozkruszonego kamienia. W zależności od lokalizacji złogu, urolog może zalecić leżenie na prawym bądź lewym boku, głębokie skłony lub leżenie z wysoko uniesioną miednicą. Po około 3 tygodniach, zalecane jest zwykle wykonanie prześwietlenia RTG lub badania USG, aby upewnić się czy kamienie zostały wydalone.

 eswl_b_1.jpg 

Jest to kolejna możliwość wykonania wysokospecjalistycznego zabiegu, w dodatku w sposób nieinwazyjny, którą oferuje Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju.

Pamiętajmy, że region „Ponidzia” znany jest nie tylko z produkcji gipsowych materiałów budowlanych, ale znacząca ilość minerału wapnia znajduje się także w wodzie pitnej. Stąd tak duża liczba osób leczących kamicę nerkową.

 Ł.Ch.

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Buski szpital dba także o rodziców dzieci

Podczas hospitalizacji najmłodszych pacjentów bardzo ważnym aspektem jest obecność rodziców dających dzieciom poczucie bezpieczeństwa....