Wiadomości - Aktualności

Nowe wynagrodzenia pracowników szpitali – nadal wiele niewiadomych.

Dodał: jerzy Data: 2022-07-12 14:28:13 (czytane: 1684)

W dniu dzisiejszym, tj. 12 lipca 2022 r. odbyło się spotkanie z ośmioma organizacjami związkowymi działającymi w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, tj.:
1.    Zakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy ZOZ w Busku-Zdroju,
2.    Związkiem Zawodowym Pracowników ZOZ w Busku-Zdroju,
3.    Międzyzakładową Organizacją Związkową NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia ZOZ w Busku-Zdroju,
4.    Międzyzakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii ZOZ w Busku-Zdroju,
5.    Oddziałem Terenowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przy ZOZ w Busku-Zdroju,
6.    Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Techników Analityki Medycznej,
7.    Zakładową Organizacją Związkoą Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju,
8.    Ogólnopolskim Międzyzakładowym Związkiem Zawodowym Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.
Przedmiotem spotkania było podpisanie wymaganego prawem porozumienia określającego sposób naliczania nowych wynagrodzeń dla pracowników szpitala zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy spowodowała, że w wielu szpitalach, w tym w naszym, porozumień nie podpisano, w następstwie czego dyrektorzy szpitali będą musieli wydać stosowne zarządzenia.
Organizacje związkowe, które nie podpisały porozumienia, w tym:
Zakładowa Organizacja Związkowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych słusznie kwestionują zapisy cytowanych wyżej ustaw wedle, których pielęgniarka posiadająca specjalizację będzie mogła otrzymać ustawową podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego, gdy jej kwalifikacje są wymagane na danym stanowisku pracy. Zapisy ustawowe powodują więc, że pielęgniarki, które podnosiły swoje kwalifikacje i posiadają tytuły specjalistek np. z opieki długoterminowej, ale specjalizacja taka nie jest wymagana na żadnym z oddziałów, wówczas nie otrzyma ona ustawowego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego tj. kwoty 7 304zł (dot. pielęgniarki z tytułem magistra ze specjalizacją).
Słusznie twierdzą pielęgniarki, że zapisy tej ustawy są dla nich niekorzystne. Innymi wadami ustawy z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw jest między innymi kwestia niedoprecyzowania warunków podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownikom niemedycznym zatrudnionym w szpitalu. Można wręcz stwierdzić, że występuje tu swoista dyskryminacja takich grup zawodowych jak pracownicy obsługi (kierowcy karetek, zbieracze odpadów komunalnych i medycznych, pracownicy utrzymania terenu, tleniarze), Działu Żywienia, administracji, w tym kadr czy księgowości. Przykre jest to, że ustawodawca
nie dostrzega w szpitalach publicznych faktu, że szpital - podmiot leczniczy jest organizmem złożonym i praca wszystkich grup zawodowych począwszy od pracownika obsługi po lekarza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zakładu. W konsekwencji za błędy ustawowe, kwestie niedookreślone, odpowiedzialni będą znów dyrektorzy. To do nas będą wnoszone pretensje od osób "mieniących się obrońcami interesów pracowników". Już dziś proponuję, aby osoby takie składały wnioski i postulaty do Ministerstwa Zdrowia o wydanie stosownych wytycznych wg. których powinny być naliczane wynagrodzenia dla pracowników szpitali. Oczywiście konieczne jest przekazanie szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia stosownych środków finansowych na ustawowe podwyżki. Ważne jest także, aby wysokość przekazanych środków uwzględniała co najmniej poziom inflacji, bowiem do chwili obecnej wzrost środków finansowych w szpitalach to 4.5% przy inflacji co najmniej 15%.
Ponieważ nowe regulacje prawne obowiązują od 1 lipca br. a wynagrodzenia będą wypłacane w miesiącu sierpniu br. centrale związków zawodowych muszą podjąć pilne działania zmierzające do wyjaśnienia kwestii wątpliwych, a wszystko po to, by pracownicy szpitali otrzymali należne im wynagrodzenia bez opóźnień.
Dziś mamy 12 lipca 2022 r. i niestety do chwili obecnej brak jest jakichkolwiek informacji doprecyzowujących zapisy cytowanej ustawy.

Jako dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju w pełni popieram wnioski i wątpliwości związków zawodowych działających w naszym szpitalu.

 

Z poważaniem
Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju
Grzegorz Lasak


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ginekologia i Położnictwo w buskim szpitalu

- cytat: "czy to trzymać" pochodzi z wypowiedzi Radnego Rady Powiatu w Busku-Zdroju Grzegorza Jankowskiego. Fragment wypowiedzi Radnego...