Oddział ginekologiczno - położniczy


Telefon: 41 378 24 01

Kierownik – wew. 280

Lekarski – wew. 269

Położna koordynująca – wew. 321

Położne – wew. 324

Sala Porodowa – wew. 311

 


Kierownik:
lek. med. Marek Józefczak - specjalista położnictwa i ginekologii
 
 Starszy asystent:
 lek. med. Rudolf Putowski - specjalista położnictwa i ginekologii
 lek. med. Grażyna Pałys - specjalista położnictwa i ginekologii
 lek. med. Krzysztof Kij - specjalista położnictwa i ginekologii
 lek. med. Adam Skiba - specjalista położnictwa i ginekologii

Asystent:
lek. med. Jacek Nadgrodkiewicz - specjalista położnictwa i ginekologii
lek. med. Beata Borowiecka - specjalista położnictwa i ginekologii

Młodszy asystent:
lek. med. Roman Rutkowski

Położna koordynująca:
mgr Ewelina Czajka

 

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU GINEKOLOGICZNO - POŁOŻNICZEGO

Strukturę oddziału tworzą: Sala Porodowa, Oddział Położniczy (system rooming-in, Oddział Położniczy ściśle współpracuje z Oddziałem Neonatologii), Oddział Patologii Ciąży, Oddział Ginekologii.
W ramach oddziału funkcjonuje: Poradnia "K" oraz "Szkoła Rodzenia".
Oddział świadczy usługi z zakresu położnictwa i ginekologii. W oddziale wykonywane są zabiegi: operacyjne, laparoskopowe, histeroskopowe, zabiegi elektrochirurgiczne na szyjce macicy oraz badania: ultrasonograficzne, kolposkopowe.
Wyróżnikiem oddziału jest miła, przyjazna, rodzinna atmosfera oraz fachowa kompleksowa opieka dla wszystkich pacjentek oraz ich nowonarodzonych dzieci - naszych najmłodszych pacjentów.

ODDZIAŁ GINEKOLOGII I PATOLOGI CIĄŻY

Jest to 22-łóżkowy oddział składający się z jedno, trzy i sześciołóżkowych sal, w którym przebywają pacjentki wymagające opieki w czasie ciąży jak również pacjentki ze schodzeniami ginekologicznymi. W oddziale patologii ciąży hospitalizowane są pacjentki np.: z ciążą zagrożoną w pierwszych miesiącach jej trwania, z zagrażającym porodem przedwczesnym, ciążą powikłaną np. nadciśnieniem, cholestazą, cukrzycą ciężarnych, ciążąmi po terminie porodu.

KATALOG DOSTĘPNYCH PROCEDUR MEDYCZNYCH W ODDZIALE 

Oddział Ginekologii specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów operacyjnych drogą brzuszną (w przypadku braku przeciwwskazań otwarcia jamy brzusznej są wykonywane cięciem kosmetycznym poprzecznym nadłonowym) i drogą pochwową, wykonywane są laparoskopowe operacje usuwania cyst jajnikowych, ciąż pozamacicznych. Dysponujemy nowoczesnym aparatem do histeroskopii, dzięki niemu możemy w sposób mało inwazyjny usuwać polipy endometrialne, dokonać diagnostyki endometrium. Oddział posiada nowoczesny kolposkop - wykonywanie zabiegu kolposkopii w znaczący sposób przyczynia się do wychwycenia niepokojących zmian na szyjce macicy. Wykonujemy diagnostyczne wyłyżeczkowania jamy macicy, elektrokonizacje szyjki macicy, histerosalpingografię i inne drobne zabiegi ginekologiczne. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu w obecności anestezjologa, po zabiegach pacjentki monitorowane są przy użyciu kardiomonitora oraz otoczone profesjonalną i troskliwą opieką personelu medycznego.

Oddział Patologii Ciąży realizuje wysokospecjalistyczną opiekę nad pacjentkami ciężarnymi przy użyciu elektronicznej aparatury KTG i USG, pacjentki mają wykonywany szeroki wachlarz badań laboratoryjnych, oraz ustalana celowe leczenie.

ODDZIAŁ POŁOŻNICZY

Jest 20-łóżkowym oddziałem składającym się z sal dwuosobowych, wyposażonych w węzeł sanitarny, każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji dziecka.
System rooming-in tzn. zdrowy noworodek przebywa na sali wspólnie z mamą, oddzielenie dziecka od matki stosowane jest tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach i ograniczone do niezbędnego minimum. W przypadku pacjentek po cięciu cesarskim, gdy mama czuje się słabo i nie ma siły zająć się dzieckiem, na jej życzenie na ten czas opiekę nad noworodkiem przejmują panie pielęgniarki z oddziału neonatologicznego.
Łóżeczka noworodków wyposażone są w kółka, dzięki czemu mamy mogą zabrać swoje nowonarodzone dziecko na pierwszy spacer po korytarzu oddziału. Przy oddziale znajduje się pokój odwiedzin, gdzie można przyjmować większą liczbę gości przychodzących z wizytą. 

 

    WSZYSTKIE PROCEDURY MEDYCZNE SĄ BEZPŁATNE!

 SALA PORODOWA

W oddziale znajdują się pokój przygotowawczy, sala przedporodowa - służące do przygotowania i obserwacji pacjentki w kierunku porodu oraz:
- dwie sale porodowe: jedna sala jednoosobowa do porodów rodzinnych  z nowoczesnym automatycznym łóżkiem porodowym, posiadająca w pełni wyposażoną łazienkę z toaletą i prysznicem oraz aneksem wypoczynkowym dla osoby towarzyszącej;
- jedna sala trzyosobowa rozdzielona ściankami działowymi z węzłem sanitarnym.
Pomiędzy salą porodów rodzinnych i salą porodową znajduje się sala cięć cesarskich. Bliskie sąsiedztwo tych sal gwarantuje szybkie przeniesienie pacjentki i niezwłoczne wykonanie cięcia cesarskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie sal porodowych znajduje się kącik noworodka, wyposażony w specjalistyczny nowoczesny sprzęt do resuscytacji noworodków. Nad stanowiskiem noworodkowym znajduje się promiennik ciepła, co pozwala na wykonywanie pierwszego badania noworodka przez pediatrę w obecności mamy i taty.

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU:
- poród naturalny gdy nie ma przeciwwskazań medycznych: kobieta może chodzić, skorzystać z odprężającego prysznica, kucać, klęczeń lub siedzieć na piłce
- poród rodzinny podczas porodu może być obecna bliska osoba, mąż, przyjaciółka, doula. Osoba towarzysząca przy porodzie może przeciąć pępowinę, jeśli pacjentka wyrazi takie życzenie.
- poród zabiegowy - cięcie cesarskie.

W oddziale dostępne jest dla wszystkich pacjentek - u których nie ma przeciwskazań medycznych znieczulenie KALINOX. Jest to specjalnie przygotowana mieszanka gazów przeznaczona do znieczulenia porodu. KALINOX jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka, nie ogranicza mobilności rodzącej, nie wpływa na proces parcia w drugim okresie porodu, nie wpływa na świadomość rodzącej. Rodząca cały czas aktywnie i przytomnie uczestniczy
w porodzie.  

 Informacja dla przyszłych MAM 


W związku z rosnąca liczbą porodów w buskim szpitalu przekazujemy przyszłym mamom podstawowe informacje,które pomogą w sposób prawidłowy przygotować się na przyjście na świat oczekiwanego dziecka.

Przed porodem należy zabrać na oddział:

DOKUMENTY: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, skierowanie do szpitala (nie jest wymagane, ale dobrze mieć).

WYNIKI BADAŃ: grupa krwi i czynnik Rh, przy ujemnym Rh (Rh-) – badania na obecność przeciwciał anty Rh (zrobione po 32 tyg.), HBS- badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, odczyn WR – badanie w kierunku kiły ( wykonane dwukrotnie na początku i pod koniec ciąży), wynik USG zrobiony po 36 tyg. ciąży, ostatnia morfologia i badanie ogólne moczu oraz wynik wymazu z pochwy.

NA CZAS PORODU: ubranie dla mamy (koszulka, szlafrok, kapcie), wygodne ubranie dla taty (kapcie) ewentualnie ochraniacze na obuwie oraz:  
• jednorazowe chusteczki,
• przybory toaletowe,
• 2 ręczniki,
• szczotka do włosów, opaska lub gumka,
• lanolinowa pomadka lub tłusty krem do zmiękczania ust,
• coś do picia,
• enema jednorazowa 1 szt.
• dla zwolenników aparat fotograficzny

PO PORODZIE:
dla mamy: 3 paczki dużych podpasek BELLA, 2 ręczniki jednorazowe, papier toaletowy;
dla dziecka: pampersy 1 paczka do 5 kg, paczka chusteczek nawilżanych, maść Tormentalum bądź Bepanthen lub inna.

Wychodząc z inicjatywą do kobiet ciężarnych wprowadzone zostało w oddziale ginekologiczno-położniczym znieczulenie zewnątrzoponowe, czyli uśmierzanie bólu porodowego kobiecie ciężarnej. Środki znieczulające podawane są w taki sposób, aby pod koniec porodu działanie leku słabło.
Poród jest ogromnym przeżyciem, dlatego pragniemy w tym czasie zapewnić kobietom bezpieczeństwo i komfort skorzystania z najnowszych możliwości przeżycia tego ważnego wydarzenia. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu w obecności anestezjologa.  
Przy fachowej pomocy lekarzy i położnych matki uczą się prawidłowego karmienia piersią i pielęgnacji noworodka. Oddział realizuje programy „Promocji Karmienia Piersią” oraz „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia”. Noworodki przebywają z matkami na salach rooming in jedno i dwuosobowych.


    PRZYJĘCIA PACJENTEK GINEKOLOGICZNYCH DO ZABIEGÓW PLANOWYCH 

 

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu operacyjnego przeprowadzi Kierownik Oddziału lub lekarz przez niego wyznaczony, który równocześnie ustali rodzaj i zakres planowanej operacji, wyznaczy jej termin oraz określi sposób przygotowania Pacjentki do zabiegu. Właściwe przyjęcie do szpitala nastąpi dopiero w przeddzień zabiegu. 

Lista wymaganych badań do planowych operacji: 

o grupa krwi 

o morfologia krwi

o glukoza

o elektrolity (Na, K)

o mocznik 

o kreatynina

o układ krzepnięcia (APTT, INR)

o badanie ogólne moczu

o badanie HCV

o RTG klatki piersiowej z opisem

o badanie EKG z opisem 

o markery CA–125, HE4 – przy chorobach jajnika

Przygotowanie do zabiegu:

jeden dzień przed przyjęciem do szpitala dieta lekkostrawna bez potraw smażonych, wzdymających 

Wraz ze skierowaniem Pacjentka powinna zabrać aktualne wyniki badań (zgodnie z powyższą listą i zaleceniami lekarza kwalifikującego do zabiegu operacyjnego) i zaświadczenie  o wykonaniu szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (2 dawki), co najmniej na 6 tygodni przed planowaną operacją. Szczegółowych informacji na temat szczepień udziela lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjentki, które nie mają ważnego wyniku grupy krwi prosimy o zgłaszanie się

do laboratorium w celu  jej oznaczenia. Brak wyniku grupy krwi lub brak innych ważnych informacji o dotychczasowym leczeniu może spowodować nie odbycie się operacji. Proszę pamiętać, aby w dniu przyjęcia do szpitala nie przyjmować posiłków ani napojów.

Warunki przyjęcia do pobrania