Dla pacjenta


Celem laboratorium jest dostarczanie lekarzom i ich pacjentom wiarygodnych wyników badań, które ułatwiają postawienie prawidłowej diagnozy, monitorują przebieg terapii lub kontrolują aktualny stan zdrowia pacjenta. Aby laboratorium mogło prawidłowo spełniać swoje zadania, konieczne jest właściwe przygotowanie pacjenta do badania.

 

Krew
Standard prawidłowego pobrania krwi wymaga, aby pacjent na badanie zgłaszał się rano, po wypoczynku nocnym, na czczo po co najmniej 14 godzinnym nie przyjmowaniu posiłków i około 15 minutowym przebywaniu w pozycji siedzącej. W okresie poprzedzającym badanie pacjent powinien zachowywać nieodbiegającą od zwyczajowej dietę (nie stosować głodówek) oraz rutynowy tryb życia. W dniu poprzedzającym badanie nie zaleca się również intensywnego wysiłku fizycznego (np. siłownia) i spożywania alkoholu. W uzasadnionych przypadkach klinicznych materiał może być pobierany bez wcześniejszego przygotowania.

 

Kał - należy wykonać wówczas, gdy lekarz podejrzewa u ciebie poważne schorzenia przewodu pokarmowego - choroby pasożytnicze, bakteryjne, wrzody żołądka, nowotwory jelita grubego, choroby trzustki, zaburzenia wchłaniania pokarmu z jelit. Pobrany kał poddawany jest analizie mikroskopowej, chemicznej i bakteriologicznej, w zależności od rodzaju badania. Przy badaniach bakteriologicznych kał wysiewa się na podłożu ze specjalnymi pożywkami w celu oznaczenia bakterii. W zależności od badania wyniki otrzymasz w terminie od kilku godzin do kilkunastu dni.