Przygotowanie do badania


stopka.jpg

 

ZASADY I WYTYCZNE DOTYCZĄCE PRZYGOTOWANIA DO KOLONOSKOPII


Niniejszy dokument dotyczy uczestnictwa w projekcie pn. „Badam się – program profilaktyki raka jelita grubego” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z zakresu Osi priorytetowej 8 Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie 8.2 Aktywne i zdrowe starzenie się, Poddziałanie 8.2.2 Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie. Konkurs nr. RPSW.08.02.02.-IZ.00-26-189/18

1.    Przygotowanie pacjenta do badania KOLONOSKOPOWEGO – wskazówki ogólne
1.1.    Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien co najmniej tydzień przed badaniem kolonoskopii poinformować o chęci przystąpienia do projektu swojego lekarza rodzinnego lub lekarza prowadzącego leczenie specjalistyczne by skonsultować z nim czy w dniu badania można przyjąć leki lub ewentualnie zmodyfikować dawkę leków przyjmowanych na stałe.
1.2.    W porozumieniu z lekarzem być może tydzień przed badaniem kolonoskopowym trzeba będzie zmodyfikować dawkowanie lub nie przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (Acard, Polocard, Polopiryna, Enteric coated, itp.).
1.3.    W przypadku cukrzycy lub przyjmowania innych leków przeciwkrzepliwych (np. Sintrom) przygotowanie do kolonoskopii należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie (który może przejściowo zmienić lek na inny).
1.4.    Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego.

W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

1.5.    Przy badaniu kolonoskopowym całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone – w tym celu należy zastosować otrzymany środek farmaceutyczny (1 dzień przed badaniem).
1.6.    W ciągu 5 dni przed badaniem nie należy spożywać żadnych owoców i warzyw zawierających drobne pestki (np. truskawki, owoce cytrusowe, arbuzy, maliny, pomidory, ogórki), sałatek jarzynowych, pokarmów z makiem i kapustą, siemienia lnianego, pieczywa z ziarnem.
1.7.    W okresie 2-3 dni przed badaniem zalecane jest spożywanie produktów ubogich w błonnik. Dopuszcza się spożywanie kisieli, kleików, ryżu, makaronów, gotowanych ziemniaków bez skóry. Zaleca się spożywanie gotowanych mięs i ryb. Dopuszczalne są także soki owocowe, miód, herbata, kawa bez dodatku mleka oraz czyste zupy i rosoły.
Należy unikać: produktów spożywczych bogatych w błonnik, np. pełnoziarnistego, brązowego chleba i innych produktów, które zawierają ziarna zbóż. Niedozwolone jest spożywanie tłustych mięs i wędlin oraz warzyw i owoców pestkowych.
1.8.    Czas rozpoczęcia przygotowania jest uzależniony od planowanej godziny badania.
1.9.    Normalną reakcją w czasie przygotowania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.
1.10.    W przypadku wystąpienia nudności należy zwolnić tempo wypijanych płynów.
1.11.    W dzień badania, po uzgodnieniu z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, na nadciśnienie i inne) popijając niewielką ilością wody.

Uwaga! Jeśli kolonoskopia jest planowana w znieczuleniu, płyny można pić do 6 godzin przed ustalonym terminem badania

1.12.    W przypadku wykonywania znieczulenia zaleca się, aby na badanie kolonoskopii zgłosić się z osobą towarzyszącą.
1.13.    W przypadku pytań lub rezygnacji z badania, koniecznie należy skontaktować się z Biurem Projektu / Pracownią Endoskopii.
2.    Bezpośrednie przygotowanie do badania
2.1.    W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz bez napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 14:00-15:00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa).
Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
2.2.    W dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (około godz. 16:00-17:00) należy zacząć pić otrzymany środek przeczyszczający (zgodnie z ulotką otrzymanego leku).
2.3.    Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
2.4.    Jeśli do czasu badania wypróżnienia zawierają resztki pokarmowe należy zgłosić to lekarzowi przed samym badaniem.
2.5.    Od chwili wypicia preparatu przeczyszczającego można wypić dowolną ilość klarownych, niegazowanych płynów (woda, herbata, soki owocowe bez pulpy owocowej, nie pić kawy ani soku z czarnej porzeczki) najpóźniej do 6 godzin przed badaniem.
2.6.    Aby poprawić smak powstałego roztworu (preparatu przeczyszczającego) można wcisnąć do niego dowolną ilość cytryny, a całość schłodzić w lodówce.
2.7.    W dniu badania nie wolno spożywać pokarmów!
2.8.    Przygotowanie do badania dla osób mających badanie na drugi dzień w godzinach 8:00-13:00
Dzień przed badaniem od około godziny 16:00 do 20:00 należy rozpuścić 4 saszetki środka przeczyszczającego rozpuszczonego w 4 litrach wody niegazowanej. Płyn należy wypić w ciągu 4 godzin (np. wypijać 1 szklankę – 250ml roztworu co 15 minut). Po wypiciu płynu ze środkami przeczyszczającymi nie wolno przyjmować już żadnych pokarmów. Klarowne płyny można spożywać do 6 godzin przed badaniem. W dniu badania koniecznie należy pozostać na czczo.
Przygotowanie do badania dla osób mających badanie na drugi dzień w godzinach od 14:00
Dzień przed badaniem od około godziny 18:00 do 20:00 należy wypić 2 saszetki środka przeczyszczającego rozpuszczonego w 2 litrach wody niegazowanej. Rano, w dniu badania, od około godziny 7:00 do 9:00 należy wypić kolejne 2 saszetki środka przeczyszczającego rozpuszczonego w 2 litrach wody niegazowanej. Płyn należy wypić w ciągu 2 godzin. Po wypiciu płynów ze środkami przeczyszczającymi nie wolno przyjmować już żadnych pokarmów. Klarowne płyny można spożywać do 6 godzin przed badaniem. W dniu badania koniecznie należy pozostać na czczo.

Pamiętaj:
• Nie wolno spożywać żadnych pokarmów od czasu wypicia pierwszej dawki roztworu
• W trakcie przygotowania można wypić dowolną ilość klarownych płynów, także smakowych (unikać mleka, cząstek owocowych i czarnej porzeczki oraz kawy), jednak nie później niż na 6 godzin przed badaniem
• Należy zawsze dążyć do wypicia pełnych 4l roztworu, w dawkach dzielonych po 250ml
3.    Przebieg badania kolonoskopowego
3.1.    Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (endoskopu) i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem. Kamera zamontowana na końcu wziernika obrazuje wnętrze całego jelita grubego.
3.2.    Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego.
3.3.    Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i usunięcia polipów które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Badanie zazwyczaj trwa 15-60 minut.
3.4.    Wprowadzenie aparatu oraz wdmuchiwanie powietrza do jelita (by lepiej zobrazować pole widzenia) zazwyczaj jest niebolesne, choć może powodować krótkotrwałe dolegliwości bólowe oraz wzdęcia.
4.    Postępowanie po kolonoskopii
4.1.    Należy pójść do toalety, aby oddać nadmiar gazów znajdujących się w jelicie.
4.2.    Po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny.
4.3.     Po badaniu w znieczuleniu, przez cały dzień (minimalnie przez 12 godzin) nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ środki znieczulające spowalniają reakcje. Nie należy też w tym czasie obsługiwać maszyn i urządzeń mechaniczno-elektrycznych.
4.4.    Po badaniu nie powinno się spożywać alkoholu.
4.5.    W przypadku wystąpienia złego samopoczucia (np. zawroty głowy, mdłości), gorączki, bólów brzucha, krwawienia z odbytu, należy natychmiast powiadomić lekarza rodzinnego, nawet jeśli dolegliwości pojawią się dopiero w kilka dni po badaniu.


Na badanie prosimy zgłosić się z osobą towarzyszącą, ponieważ jeśli zostaną podane środki znieczulające nie będzie można prowadzić samochodu. Jeśli korzystacie Państwo z okularów prosimy je zabrać.
W dniu badania proszę zgłaszać się do Biura Projektu / Pracowni Endoskopii z dowodem osobistym.