Wiadomości - Aktualności

Testujmy tylko pacjentów objawowych

Dodał: lukasz Data: 2021-03-18 12:54:41 (czytane: 503)

Podczas spotkania z prof. nadzw. dr hab. n. med. Krzysztofem Bieleckim poruszyliśmy wiele tematów, w tym także dot. wzrastającej liczby zachorowań na Covid-19.

Wspólnie uznaliśmy, że powinno się testować wyłącznie pacjentów objawowych, tak aby nie zawyżać statystyk, ponieważ rosnąca liczba zakażeń przekłada się na decyzje rządu w zakresie zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społeczno – gospodarczego. Uważamy, że zamykanie gospodarki to nie jest właściwy kierunek, chodzi o wiele miejsc pracy. Tak naprawdę, nie znana jest rzeczywista skala zachorowań, nie testujemy przecież wszystkich. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby - poza dystansem, dezynfekcją i zachowaniem innych środków bezpieczeństwa - testowanie tych pacjentów, u których pojawiają się objawy świadczące o zakażeniu koronawirusem. Chory pacjent powinien być wówczas izolowany, a w przypadku znaczącego pogorszenia stanu zdrowia - winien trafić do szpitala. Koronawirus można leczyć także w domu, jednak ważna przy tym jest tzw. „samokontrola” – czyli obserwowanie własnego stanu zdrowia np. poprzez pomiar saturacji. Bardzo często ludzie trafiają do szpitala zbyt późno.

20210318_112852.jpg

Sądzimy, że zachorowań jest znacznie więcej niż podają to oficjalne statystyki, a biorąc pod uwagę fakt, że również nie znamy liczby tzw. „ozdrowieńców” powinno się testować tylko osoby, u których pojawiają się objawy świadczące o zakażeniu koronawirusem. Jak wiadomo ozdrowieńcy posiadają już pewną odporność.

Samo zamykanie gospodarki i sugerowanie się przy tym wyłącznie liczbą zachorować czy zgonów, może doprowadzić do nieodwracanych, negatywnych skutków ekonomicznych oraz załamania systemu ochrony zdrowia.  Grzegorz Lasak
Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju

Zobacz także

Dodane: 2021-05-12 10:05 - czytane (79)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pulsoksymetr – dziś niezbędny w domowej apteczce.

Każdy z nas zapewne posiada jakąś domową apteczkę, w której oprócz leków, materiałów opatrunkowych czy termometru, powinien znaleźć...