Dożynki z udziałem ZOZ w Busku-Zdroju

Dodał: jerzy Data: 2019-08-19 11:53:31 (czytane: 2569)

Jak co roku Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju organizowało imprezę pn. „Dożynki Powiatowo-Gminne Tuczępy 2019”. ZOZ w Busku-Zdroju zabezpieczał imprezę pod względem medycznym poprzez zapewnienie zespołu wyjazdowego bez lekarza.

Korzystając z okazji Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju promował nie tylko swoje oddziały, ale również POZ, Poradnie Specjalistyczne i Pracownie diagnostyczne oraz projekt pn. ”Badam się – program profilaktyki raka jelita grubego”.

Celem głównym programu pn. „Badam się – program profilaktyki raka jelita grubego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, jest stworzenie warunków do zwiększenia wykrywalności raka jelita grubego poprzez przeprowadzenie w okresie od 01.01.2019 r. do 30.06.2020 r. badań kolonoskopowych obejmujących 850 mieszkańców powiatu buskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Badanie kolonoskopii  może być wykonane u następującej grupy pacjentów:

po pierwsze – w wieku od 50 do 65 lat lub w wieku od 40 do50 lat, jeżeli ktoś z bliskich (ojciec, matka, córka, syn, brat, siostra) chorował na nowotwór jelita grubego lub w wieku 25 – 49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego nawiązujący z polipowatością;

po drugie – u pacjentów, którzy są mieszkańcami powiatów buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego i jędrzejowskiego;

po trzecie – w ciągu ostatnich 10-ciu lat nie mieli wykonanego badania kolonoskopii.

Profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna, a badanie wykonywane jest w znieczuleniu.

W namiocie buskiego szpitala odbywały się dla chętnych badania profilaktyczne. Oprócz pomiaru ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi, nasz personel medyczny dokonywał bezpłatnych testów w kierunku wykrywania wirusowego zakażenia wątroby typu C (HCV).

Chętnie organizujemy oraz współuczestniczymy w podobnych imprezach mając na celu dotarcie z akcjami profilaktycznymi do jak największej ilości osób. Dziękuję Panu Staroście Powiatu Buskiego Jerzemu Kolarzowi za zaproszenie na „Dożynki Powiatowo-Gminne Tuczępy 2019”, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.