Problemy buskiej chirurgii – zostaliśmy oszukani.

Dodał: jerzy Data: 2023-09-01 08:40:54 (czytane: 1748)

Szanowni Państwo!

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Kiedy ponad 2 lata temu byłem na finiszu przygotowań do utworzenia w buskim szpitalu oddziału neurologicznego, bo najbliższe takie oddziały są dopiero w szpitalach w Staszowie i w Kielcach, przedstawiłem ten pomysł Panu Staroście Buskiemu oraz Radnym Rady Powiatu Buskiego. Zastrzegłem jednocześnie, że do utworzenia oddziału neurologicznego potrzebujemy jeszcze 3 miesiące ze względów formalnych, warto mieć też jasną deklarację ze strony Dyrekcji Szpitala w Pińczowie, czy nadal zamierzają tworzyć tam oddział neurologiczny, czy też nie.
Jak wszyscy wiemy, w Szpitalu w Pińczowie, utworzenie oddziału neurologicznego zapowiadano kilka lat temu przy okazji likwidacji tam Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Gotowość otwarcia neurologii w buskim szpitalu, jako dodatkowego oddziału, przedstawiłem również Wojewodzie Świętokrzyskiemu Panu Zbigniewowi Koniuszowi oraz Dyrektor ŚOW NFZ w Kielcach Pani Małgorzacie Kiebzak. Ponieważ miałem świadomość, że Pińczów od wielu lat próbuje otworzyć oddział neurologii, chcąc być lojalnym wobec Starosty Pińczowskiego i Dyrekcji Szpitala w Pińczowie, również ich o tym poinformowałem. Niebawem doszło do spotkania zorganizowanego przez Wojewodę Świętokrzyskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w którym uczestniczyli m.in.: Starosta Pińczowski wraz z Dyrektorem Szpitala w Pińczowie, Dyrektor ŚOW NFZ w Kielcach oraz Starosta Buski wraz ze mną. Na spotkaniu tym przedstawiłem nasze plany odnośnie utworzenia neurologii oraz że potrzebujemy do tego około 3 miesięcy ze względu na wymogi formalne. Wszyscy uczestnicy spotkania byli jednomyślni, co do potrzeby funkcjonowania oddziału neurologicznego w Busku lub w Pińczowie. Stanowisko Dyrektora Szpitala w Pińczowie było jednoznaczne, cytuję: „my jesteśmy również bardzo mocno zaawansowani, jeżeli chodzi o powołanie oddziału neurologicznego i prosimy kolegów z Buska-Zdroju, tj. mnie oraz Pana Starostę, o wycofanie się z tego pomysłu. Jednocześnie, co bardzo ważne, nie będzie w pińczowskim szpitalu oddziału chirurgicznego” – koniec cytatu. Uczestnicy spotkania zgodnie przyjęli, że w szpitalach funkcjonujących w bliskiej odległości od siebie, tj. w Pińczowie, w Busku-Zdroju oraz w Chmielniku nie powinny funkcjonować 3 oddziały chirurgiczne, a oddziały w tych szpitalach powinny się raczej uzupełniać. Busko niech rozwija chirurgię, a Pińczów niech tworzy neurologię. Przerwałem więc przygotowania do utworzenia w Busku neurologii, zwiększyłem liczbę łóżek na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym oraz zatrudniłem nowych lekarzy chirurgów, m.in. z Ukrainy i z Białorusi. Niestety kilka miesięcy później okazało się, że ze strony Szpitala w Pińczowie prowadzone są rozmowy z lekarzami z buskiej chirurgii w sprawie ich przejścia do pracy do Pińczowa, a ustalenia u Pana Wojewody były po to, żeby w buskim szpitalu nieodwracalnie już nie wrócono do utworzenia oddziału neurologicznego. Wkrótce w Pińczowie na chirurgii pracę rozpoczął ordynator buskiej chirurgii, który podczas rozmowy ze mną, kiedy odchodził, stwierdził, cytuję: „Panie Dyrektorze odchodzę, ponieważ praca w Pińczowie na chirurgii jest lekka, a ponadto wynagrodzenie jest porównywalne, a obiecano mi nawet wyższe. Jak Pan doskonale wie, w buskim szpitalu pracuje się wszystkim ciężko. Izba Przyjęć to nieformalny SOR, a wszystkie ciężkie przypadki chirurgiczne trafiają do nas lub do Kielc, bo szpital w Chmielniku ma głównie zabiegi planowe. Lekarze chirurdzy na dyżurze zajmują się zarówno pacjentami w oddziale, jak i tymi na Izbie. Mówił Pan kiedyś, że w Pińczowie chirurgii ma nie być, tylko neurologia, że były takie ustalenia, a tak nie jest” – koniec cytatu. Jakiś czas potem przeprowadziłem rozmowę z drugim lekarzem, który odszedł od nas do Pińczowa, a następnie jeszcze z jednym. Wszyscy oni mówili podobnie, jak Pan Ordynator. Rzeczywiście okazało się, że praca na chirurgii w Pińczowie jest dużo lżejsza, a w szpitalu w Pińczowie, żeby wypracować ryczałt na oddziale chirurgii wykonuje się również drobne zabiegi ortopedyczne i niestety realizują to także ortopedzi z buskiego szpitala.
Dziś stanęliśmy przed koniecznością zawieszenia buskiej chirurgii na okres 1 miesiąca. Zrobimy wszystko, by w październiku oddział znów funkcjonował, jak wcześniej.
Szanowni Państwo.
Problemy, które dziś mamy, wynikają z faktu, że w Szpitalu w Pińczowie złamano ustalenia przyjęte na spotkaniu u Pana Wojewody przy udziale Pani Dyrektor ŚOW NFZ w Kielcach. Trzeba to nazwać po imieniu. Po prostu wszyscy zostaliśmy oszukani.