Wiadomości - Aktualności

Kiedy będzie zabieg operacyjny?

Dodał: lukasz Data: 2021-02-01 14:51:33 (czytane: 271)

Pacjenci, a także ich rodziny bardzo często pytają o termin zabiegu operacyjnego. Warto wiedzieć czym spowodowane jest oczekiwanie na zabieg.

W ciągu kilku miesięcy Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju funkcjonował w całości, jako szpital leczący wyłącznie pacjentów z koronawirusem. To spowodowało, że planowane zabiegi nie mogły być realizowane, a ich terminy zostały przesunięte. Kiedy od 1 stycznia 2021 roku oddziały zabiegowe wznowiły przyjęcia, okazało się, że jest bardzo duża liczba pacjentów wymagających zabiegu, stąd konieczność ich kolejkowania. O terminie zabiegu decyduje każdorazowo lekarz, kierując się wyłącznie względami medycznymi. Bardzo często okazuje się, że pacjenci mają choroby współistniejące np. kardiologiczne, co powoduje konieczność wdrożenia dodatkowego leczenia przed wykonaniem zabiegu operacyjnego.

Warto także dodać, że lekarze anestezjolodzy, jak również pielęgniarki anestezjologiczne pracują min. na czterech odcinkach, tj. w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OiOM), gdzie przebywają pacjenci bez koronawirusa, w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii z wydzielonymi łóżkami anestezjologicznymi dla pacjentów z koronawirusem, na Bloku Operacyjnym z trzema salami operacyjnymi znieczulając pacjentów do zabiegów operacyjnych, a także na Trakcie Porodowym przy Oddziale Ginekologiczno – Położniczym znieczulając pacjentki do porodu poprzez tzw. „cięcie cesarskie”.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej argumenty, bardzo proszę o zrozumienie obecnej sytuacji i cierpliwość w oczekiwaniu na zabieg. Pomimo ciężkiej pracy i ogromnego zaangażowania personelu medycznego szpitala, nie da się w krótkim czasie nadrobić kilkumiesięcznej przerwy w realizacji zabiegów, spowodowanej tym, że na mocy decyzji Wojewody Świętokrzyskiego, szpital w całości był przeznaczony do leczenia pacjentów z koronawirusem.

 

Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju
Grzegorz Lasak

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Budynki szpitala połączone!

Miło nam poinformować, że nareszcie budynek Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc został zintegrowany z budynkiem głównym szpitala za pomocą...