Wiadomości - Aktualności

Lekarze z buskiego ZOZ ratują pacjenta po ciężkim wypadku

Dodał: lukasz Data: 2018-11-16 13:28:45 (czytane: 832)

W piątek 9 listopada br., we wczesnych godzinach porannych, został przywieziony do szpitala w ciężkim stanie ogólnym 23 letni mężczyzna poszkodowany w wypadku samochodowym.

W wyniku zdarzenia doznał skomplikowanego, wieloodłamowego otwartego złamania ze zwichnięciem do boku i do tyłu stawu kolanowego. Ze względu na stan pacjenta (obfite krwawienie, ból,  penetracja odłamków kostnych ponad skórę, oraz możliwość powikłań naczyniowo – nerwowych, dołu podkolanowego) natychmiast podjęto decyzję o leczeniu operacyjnym. Po przygotowaniu i przebadaniu w warunkach bloku operacyjnego, dokonano repozycji zwichnięcia stawu oraz ustabilizowano złamanie przykostnie metalową płytką. Zastosowano dodatkowy stabilizator zewnętrzny. Skontrolowano struktury nerwowo – naczyniowe dołu podkolanowego, które były opięte na końcach kostnych, złożono je w miejscu anatomicznym. Udało się uratować częściowo skórę zmienioną martwicowo.

Był to nietuzinkowy zabieg operacyjny ratujący życie i kończynę, wykonywany na Oddziale Chirurgii Urazowo Ortopedyczej buskiego szpitala. Po zabiegu pacjent ustabilizował się dzięki pełnemu zaangażowaniu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii i pracujących tam lekarzy pod kierownictwem lek. med. Piotra Szczerby. W wyniku tego możliwa była dalsza diagnostyka obrazowa.

Po operacji stan pacjenta stabilny, włączono u niego wczesną rehabilitację leczniczą. Jest nadal kontrolowany pod  kątem klarującej się martwicy skóry. Planowany jest przeszczep skórny.

W dniu dzisiejszym tj. 16 listopada 2018r., pacjent opuścił Oddział Ortopedyczny w pełni usatysfakcjonowany z całego procesu leczenia. Wyraził wdzięczność dla całego personelu szpitalnego.

Składam szczere i serdeczne podziękowania zespołowi operacyjnemu w składzie: kierownik oddziału – lek. med. Artur Bałdyga, lek. med. Ireneusz Bogunia, lek. med. Jarosław Rożek, za znieczulenie była odpowiedzialna lek. med. Zuzanna Sagan.

 

Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju

Grzegorz Lasak

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wizyty w Poradni Chirurgicznej, teraz już bez kolejki

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów , w dniu 13 listopada br. zostaje uruchomiony drugi gabinet lekarski w Poradni...