Wiadomości - Aktualności

Polskie szpitale zadłużone na ponad 22 miliardy złotych

Dodał: jerzy Data: 2024-03-21 12:32:01 (czytane: 456)

Ponad 22 mld zł. – tyle wynosiło, jak wynika z informacji Dziennika Gazeta Prawna, zadłużenie szpitali na koniec 2023 r. To wstępne dane, które jeszcze nie były publikowane przez resort zdrowia. Pani Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapytana przez Dziennik Gazeta Prawna i Rynek Zdrowia, o to, czy może obiecać, że Polska dostanie 10 mld zł. na inwestycje w sektorze zdrowia z Komisji Europejskiej odpowiada: ,, Jedną z przeszkód jest właśnie m.in. brak realizacji kamienia milowego, jakim jest restrukturyzacja i modernizacja szpitali”. W dalszej części wypowiedzi Pani Minister przekonywała, że zrobi wszystko, byśmy otrzymali całość kwoty na rozwój szpitali. Nie doprecyzowała też, czy będzie projekt ustawowy konkretnych zmian. Tymczasem Komisja Europejska oczekuje takiego właśnie działania – mówi jeden z rozmówców Gazety Prawnej, który uczestniczy w negocjacjach z Komisją.

Jak widzimy, po ośmiu latach rządów PiS, resort zdrowia kierowany przez pięcioro Ministrów Zdrowia niczego nie zrobił, w kierunku reformy systemu ochrony zdrowia. Wręcz przeciwnie, szpitale zostały zadłużone, o czym informuje Gazeta Prawna i nie tylko.   

Ponieważ Pan Grzegorz Jankowski – Radny Rady Powiatu w Busku – Zdroju, w mijającej kadencji rady powtarza to samo pytanie ,,jakie jest zadłużenie szpitala, z czego wynika zadłużenie”odsyłam Go do wielu publikacji, w tym do artykułu opublikowanego w Gazecie Prawnej w dniu 12 marca 2024 r. (autorki: Klara Klinger, Patrycja Otto). Pan Radny znajdzie zapewne odpowiedź na nurtujące Go pytania w wielu publikacjach. Są to artykuły niezależnych dziennikarzy, więc być może będą one dla Pana Radnego wiarygodne. Niestety Pan Radny w okresie mijającej kadencji Rady Powiatu w Busku – Zdroju, a także w okresie sprawowania przez osiem lat rządów w Polsce przez tzw. Zjednoczoną Prawicę, nie podejmował żadnych konkretnych inicjatyw na rzecz zwiększenia finansowania naszego szpitala. Dominowały natomiast ataki personalne pod moim adresem, uzasadniane ,,interesem społecznym”.
            Wielokrotnie apelowałem i prosiłem, aby na szpitalu, na ludzkim cierpieniu czy zdrowiu ,,nie robić polityki”. Niestety moje apele i prośby nadal są bezskuteczne.     

 

Grzegorz Lasak
Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju

Zobacz także

WOŚP dla buskiego szpitala

Dodane: 2024-05-17 11:42 - czytane (285)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostatnie posiedzenie Rady Społecznej przy ZOZ w Busku-Zdroju

...